Światowy Dzień Serca
W dniu 27 października obchodzony jest Światowy Dzień Serca, w związku z tym Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej opublikowało list otwarty o następującej treści:

Szanowni Państwo,

Witamy w Światowym Dniu Serca, którego obchody mają na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa, w tym także leczonym, leczącym i odpowiedzialnym za leczenie na konieczność podejmowania działań profilaktycznych chroniących nas przed zachorowaniem na choroby serca i układu sercowo-naczyniowego.

Światowy Dzień Serca jest jedną z największych akcji promujących zapobieganie chorobom serca i układu naczyniowego. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 roku. W Polsce obchody organizowane są z należyta starannością od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, we współpracy z władzami i samorządami miast i wsi, organizacjami pozarządowymi rozpowszechniając szlachetną misje i jej przesłanie.

Promowanie zdrowego stylu życia oraz zapobieganie chorobom serca jest jednym z priorytetów systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Trudno aby było inaczej skoro jest to nadal nie tylko w Polsce ale w Europie i na świecie główny zabójca. Cieszymy się z udokumentowanych i widocznych Osiniec polskiej kardiologii i polskiej kardiochirurgii dorosłych i dzieci.

Widoczne są rezultaty nowoczesnego leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych jak dzisiaj nazywamy zawał serca . Współczesna kardiologia i kardiochirurgia w Polsce to obszary skutecznej diagnostyki i terapii także wrodzonych i nabytych wad serca, zaburzeń rytmu, niewydolności serca, tętniaków aorty .

Są dziedziny w których odnosimy europejskie sukcesy jak skuteczność leczenia w zawale serca ale są nadal obszary które wymagają szczególnej troski i dalszego rozwoju jak niewydolność serca, dostęp do nowych technologii u chorych udokumentowanego wysokiego ryzyka i szerokie otwarcie na profilaktykę i prewencje.

Jesteśmy przekonani ze wprowadzona Ustawa o Zdrowiu Publicznym wzmocni nasze działania w tych nowych obszarach i uczyni je jeszcze bardziej skutecznymi. Podobnie jak troska i stanowcze działania Państwa o uzyskanie w naszym kraju dalszej redukcji śmiertelności i zagrożeń związanych z nadmiernym nadal paleniem tytoniu także w nieco tylko łagodniejszej formie jaką stanowią e-papierosy. Środowiska międzynarodowe w ochronie zdrowia z nadzieja i pozytywnie przyjęły działania służące ograniczeniu palenia papierosów w naszym kraju oraz poprawie dostępności do zdrowej żywności szczególnie dla naszych dzieci. Ograniczenie niezdrowej żywności w sklepikach szkolnych to dobry i oczekiwany pierwszy ale bardzo ważny krok aby nasz dzieci wyrastały na zdrowszych obywateli bez nadmiernej otyłości spowodowanej niezdrowym żywieniem, mało aktywnym trybem życia i nadmiernym przesiadywaniem przed komputerami i telewizorem zamiast rodzinnej integracji wielopokoleniowej z elementami rekreacji i zdrowego trybu życia.

Szanowni Państwo, starajmy się także dla dobra naszego serca zachować zdroworozsądkowe myślenie zwłaszcza wówczas kiedy ilość sprzecznych ze sobą często negatywnych informacji wprowadza w poważne zakłopotanie nie tylko serce ale i nasz rozum. Zachowajmy rozwagę i należny dystans czyniąc to w trosce i odpowiedzialności dla naszego serca i serca naszych Bliźnich także tych których spotkamy na ulicy w tramwaju, szkole, biurze. Okażmy im uśmiech, życzliwość, wsparcie-to także pomaga naszemu sercu.

Z duma przypominam misje Ministerstwa Zdrowia „Jesteśmy, aby Polki i Polacy żyli dłużej, zdrowiej i aktywniej...”
Z szacunkiem dla Państwa i nadzieją

Marian Zembala
minister zdrowia