W dniu 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji, w związku z tym Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej opublikowało artykuł o następującej treści:

26 stycznia – w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W tym roku przypada 50. rocznica tego wydarzenia, dlatego obchody mają wyjątkowy charakter.

Z tej okazji w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, gdzie został wykonany pierwszy przeszczep nerki, odbył się briefing prasowy z udziałem  wiceminister Katarzyny Głowali, prof. Janusza Wałaszewskiego, prof. Romana Danielewicza, prof. Magdaleny Durlik, prof. Marka Krawczyka, prof. Janusza Wyzgały oraz dr. Macieja Kosieradzkiego. Spotkanie z mediami miało miejsce w sali, w której odbyła się pamiętna operacja.

Pierwszy udany przeszczep nerki

26 stycznia 1966 r. zespół I Kliniki Chirurgicznej kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza i I Kliniki Chorób Wewnętrznych, kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego, Akademii Medycznej w Warszawie wykonał po raz pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od osoby zmarłej. Biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.

Zabieg wykonany w Polsce był 621 na świecie (pierwszy udany przeszczep przeprowadzono w 1954 r. w USA).

W operacji wzięli udział: doc. Bolesław Marzinek, dr Jerzy Szczerbań, dr Waldemar Olszewski, dr Wojciech Rowiński, dr Marek Skośkiewicz oraz anestezjolodzy: dr Bogdan Kamiński, dr Janusz Kącki i dr Jerzy Siedlecki. Po operacji biorczynią opiekował się prof. Tadeusz Orłowski wraz z zespołem – dr Haliną Rymkiewicz, dr Danutą Stryjecką-Rowińską, dr Ewą Kłopotowską, dr. Mieczysławem Lao i dr Lilianą Gradowską.

Statystyki

Od pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce wykonano 28 267 przeszczepień narządów.

W 2015 r. lekarze przeprowadzili 1 514 takich operacji. Były to przede wszystkim przeszczepy:

nerki – 959,wątroby – 310,serca – 98,trzustki – 41,płuc – 24'oraz 60 przeszczepień nerek i 22 fragmentów wątroby pochodzących od dawców żywych.

Z roku na rok liczba przeszczepów rośnie. Niemniej na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie nadal znajduje się 1584 osób. Najwięcej z nich czeka na przeszczep nerki (935) i serca (364).

Z najnowszych badań przeprowadzonych w październiku 2015 r. przez TNS Polska (na zlecenie Ministerstwa Zdrowia) wynika, że chociaż ponad połowa społeczeństwa deklaruje chęć oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, aż 80% Polaków nigdy nie rozmawiało na ten temat z bliskimi. To oznacza, że w większości przypadków rodzina nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie lekarza: „Czy zmarły chciałby, żeby jego narządy zostały oddane do przeszczepu w przypadku śmierci?”.

Kampania „Zgoda na życie"

W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia zainaugurowało kampanię „Zgoda na życie”. Jej głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów. Ma w tym pomóc m.in. bardzo prosta aplikacja webowa – wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą można udostępnić w mediach społecznościowych.

Wypełnij deklarację w serwisie Zgoda na życie.

Kampania potrwa do końca 2016 r. Ma na celu upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej. Ma również zachęcić Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zainteresować ich potencjalnym dawstwem szpiku kostnego.

Kampania jest finansowana w ramach Narodowego programu rozwoju medycyny transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.